Tepelka Viessmann

logo |  | Viessmann
Logo Viessmann - přes 100 let odkazu v oblasti vytápění a chlazení

CHCETE VĚDĚT, O ČEM SE MLUVÍ?

Nové trendy přináší nové technologie, postupy, materiály i&nbsptechnická zařízení. Pokud se chcete ještě lépe orientovat v&nbsptématu fotovoltaických elektráren, přinášíme vysvětlení některých pojmů.

Velmi časté dotazy

V dnešní době se mnohem více objevují nové pojmy a technologie z oblasti tepelných čerpadel. Abyste udrželi krok s rychlým vývojem, připravili jsme pro vás přehled důležitých informací.

Co je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je víceúčelové zařízení, které slouží pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody. Využívají přitom obnovitelné zdroje energie – vodu, vzduch, zem nebo odpadní teplo. Jde o cyklicky pracující tepelný stroj. Celý pracovní proces probíhá v uzavřeném systému, přičemž všechny děje, které v něm probíhají, se dokola opakují.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo funguje na základě hermeticky uzavřeného okruhu, který je naplněný chladivem. Tepelné čerpadlo získává teplo z venkovního prostředí. Ochlazené chladivo může předehřívat vzduch, voda nebo země. Uvnitř tepelného čerpadla se cyklicky opakuje několik procesů. K těmto procesům dochází ve 4 základních částech čerpadla: výparník, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil. Podrobnější informace naleznete v našem článku o tepelných čerpadlech.

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo se vyplatí jak pro novostavby, tak pro rekonstruované objekty. Kromě vytápění může tepelné čerpadlo sloužit i na chlazení objektu a ohřev vody. Má nízké provozní náklady a při správné údržbě i velmi dlouhou životnost. Dosahuje vysoké spolehlivosti i při nízkých teplotách.

Proč tepelné čerpadlo a jaké jsou jeho výhody?

Největší výhodou tepelného čerpadla jsou jeho nízké provozní náklady. Pro svou činnost totiž využívá obnovitelné zdroje energie. Tepelná čerpadla mají dlouhou životnost a investice se vám vrátí v průběhu 5 až 10 let. Navíc můžete na tepelné čerpadlo využít dotaci.

Kdo má nárok na dotaci na tepelné čerpadlo?

Podmínky pro získání dotace na tepelné čerpadlo se liší kraj od kraje. Více informací zjistíte na stránce dotace na tepelná čerpadla.

Jak funguje tepelné čerpadlo země/voda?

Tepelné čerpadlo země/voda dokáže pomocí vrtů v zemi načerpat energii a následně ji využít na vytápění a chlazení objektů, nebo ohřev vody.

Kolik stojí tepelné čerpadlo země/voda a jaká je návratnost investice?

Tepelné čerpadlo země-voda může mít sice relativně vyšší pořizovací náklady, ale o to nižší jsou jeho náklady na provoz. V&nbspkombinaci s jeho dlouhou životností tak jde o velmi efektivní zdroj tepla. Návratnost investice je ve většině případů kolem 10&nbsplet.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch/voda?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda odebírá teplo z venkovního vzduchu a transformuje ho na kapalinu, kterou následně využíváte při topení. Jedná se o obnovitelný zdroj energie s nízkými provozními náklady.

Kolik stojí tepelné čerpadlo vzduch/voda a jaká je návratnost investice?

Pořizovací cena tepelného čerpadla může být relativně vyšší oproti jiným topným metodám (například kotel). Dá se na něj však získat dotace ve výši desítek až stovek tisíc korun. Jeho efektivita, nízké provozní náklady a dlouhá životnost z něj pak dělají velmi efektivní zdroj pro vytápění.

Co je splitové tepelné čerpadlo vzduch/voda a jak funguje?

Splitové tepelné čerpadlo vzduch-voda je topné těleso, které bere teplo z venkovního vzduchu a předává ho do kapaliny. Tuto kapalinu následně posílá do vnitřní jednotky, která ji používá k topení. Jedná se o velmi efektivní způsob získávání tepelné energie do domu či bytu.

Kolik stojí splitové tepelné čerpadlo vzduch/voda a jaká je návratnost investice?

Vstupní cenová relace splitového tepelného čerpadla je nižší v porovnaní s ostatními typy. Odhadovaná návratnost investice je 5 až 10 let. Díky možnosti dotace od státu se jedná o efektivní a cenově dostupné topné těleso.

Tepelné čerpadlo nebo elektrokotel?

Elektrokotel je vhodný způsob vytápění do malých prostor s dobrou izolací či do rekreačních prostor, kde je potřeba vytápět pouze příležitostně. Pro větší prostory či prostory, kde se topí dlouhodobě se většinou vyplácí tepelné čerpadlo. Elektrokotel je sice levnější na pořízení, za to má výrazně vyšší provozní náklady a nízkou efektivitu. Pokud se rozhodujete, který zdroj tepla využít, mrkněte na náš blog.

Jak funguje ohřev vody tepelným čerpadlem?

Tepelné čerpadlo nasává přebytečné teplo z okolitého vzduchu v místnostech. K přípravě teplé vody dokáže odebírat většinu energie na ohřev vody právě ze vzduchu.