Tepelka Viessmann

logo | | Viessmann
Logo Viessmann - přes 100 let odkazu v oblasti vytápění a chlazení

BLOG

Stříška pro tepelné čerpadlo

Při instalaci tepelného čerpadla je dobré myslet nejen na jeho umístění, ale i ochranu. Venkovní jednotka tepelného čerpadla je připevněná na budově nebo stojí venku u ní, kde je vystavena všem rozmarům počasí. Jak ji můžeme chránit?

Kam tepelné čerpadlo umístit?

Volba místa je při instalaci tepelného čerpadla stěžejní. Aby dobře fungovalo a neobtěžovalo hlukem obyvatele domu ani okolí, je potřeba vybrat pro něj správné místo. Stanoviště venkovní jednotky by mělo být pevné, chráněné a zároveň dostatečně prostorné.

Na co se při instalaci zaměřit:

 • Vyberte otevřený prostor, kde může volně proudit vzduch.
 • Pro instalaci venkovní jednotky zvolte rovný a pevný povrch nebo vhodně upravte plochu.
 • Na venkovní jednotku tepelného čerpadla nic nepokládejte. Můžete tak omezit proudění vzduchu a způsobit tím nadměrné vibrace.
 • Okapy nad jednotkou musí dobře těsnit. Voda by na tepelné čerpadlo neměla kapat a zamrzat. Může to způsobit ucpání nebo omezení proudění vzduchu.
 • Ujistěte se, že je pod jednotkou dostatek prostoru pro odvod kondenzátu.
 • Jednotka by měla být snadno přístupná pro údržbu a servis.
 • Odstraňte vše, co by mohlo nyní nebo v budoucnu bránit proudění vzduchu.
 • Na venkovní jednotku by nemělo dopadat přímé sluneční světlo.

Je potřeba tepelné čerpadlo něčím zakrývat?

Změny počasí se mohou na vašem tepelném čerpadle znatelně podepsat. Prudký vítr, zmrzlý sníh a kroupy ho i mohou poškodit nebo snížit jeho účinnost. Správný přístřešek venkovní jednotku chrání, prodlouží její životnost a vám odpadnou starosti s případnými opravami.

Stříška na tepelné čerpadlo se instaluje okolo vnější jednotky, kryje ji před povětrnostními vlivy a změnami počasí a zároveň zachovává dobré větrání a proudění vzduchu.

Jakou stříšku vybrat?

Kryty na tepelná čerpadla se vyrábějí ve všech tvarech a velikostech. Vybírat můžete z různých materiálů, nejčastěji však narazíte na stříšky vyrobené ze dřeva, kovu nebo hliníku. Některé stříšky také slibují pohlcení zvuku a ochranu před ultrafialovým zářením.

Mnoho stříšek je vyrobeno pro zlepšení estetiky, ale mohou částečně snížit celkovou účinnost tepelného čerpadla. Vybírejte proto stříšku, která je vhodná přímo pro vaše tepelné čerpadlo.

Výroba stříšky svépomocí

Pokud rádi kutíte, můžete si dřevěný přístřešek na tepelné čerpadlo vyrobit sami:

 1. Změřte rozměry jednotky tepelného čerpadla a poté přidejte nejméně 50 mm kolem dokola, abyste se ujistili, že je kolem čerpadla dostatek prostoru pro proudění vzduchu.
 2. Vyrobte rám, pak vyřízněte a přibijte lišty do rámu, přičemž ponechte mezery pro proudění vzduchu.
 3. Uspořádejte horní díly krytu a poté je slepte a upněte k sobě. Přišroubujte je do horní části rámu.
 4. Po zaschnutí lepidla celý kryt obruste a natřete alespoň dvěma vrstvami ochranné barvy.
 5. Vrchní desku krytu natřete několika nátěry ochranného oleje.