Tepelka Viessmann

logo |  | Viessmann
Logo Viessmann - přes 100 let odkazu v oblasti vytápění a chlazení

BLOG

Přechod z plynu na tepelné čerpadlo

Stále více českých domácností má dnes zájem o přechod z plynu na jiný zdroj vytápění. Do popředí se dostávají především tepelná čerpadla. Čím je způsobený tento trend? A vyplatí se tepelné čerpadlo místo plynového kotle?

Proč lidé přecházejí od plynu?

Odklon od vytápění zemním plynem má na svědomí hned několik faktorů:

  • Rostoucí ceny energií.
  • Snaha o nezávislost na zemním plynu a strach z jeho nedostatku (především kvůli hrozbám Ruska a aktuální situaci na Ukrajině).
  • Podpora ekologičtějších zdrojů vytápění ze strany státu a možnost čerpání dotací.

V době agresivně rostoucích cen plynu a elektřiny hledají lidé ekonomičtější variantu vytápění, která by jim umožnila být na těchto zdrojích energie alespoň zčásti nezávislá. Tepelná čerpadla proto bývají jednou z prvních alternativ.

Jaké jsou způsoby využití tepelných čerpadel?

V případě, že váš starý kotel již dosluhuje, je dobré jej vyměnit. Pokud stále používáte kotel 1. nebo 2. emisní třídy, donutí vás k tomu dokonce legislativa. Podle nového zákona na ochranu ovzduší jste povinni tyto kotle starších emisních tříd do 1. 9. 2024 přestat používat. Od tohoto data bude povoleno používat pouze kotle pouze 3. a vyšší emisní třídy.

Pokud vlastníte novější plynový kotel, kterého se ještě nechcete zcela zbavovat, můžete ho doplnit tepelných čerpadlem. Ušetříte tak i nemalé finanční prostředky za vytápění vaší domácnosti.

Jestliže nechcete investovat velké prostředky do úplné výměny plynového kotle, a přesto chcete za plyn ušetřit, můžete si pořídit i méně nákladné tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Jeho výhodou je snadná a rychlá instalace, a to bez většího zásahu do vašeho topného systému.

Proč jsou tepelná čerpadla tak populární?

Vytápění a ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nabízí řadu výhod. Mezi ně patří:

  • Nízké provozní náklady.
  • Ekologické řešení vytápění.
  • Bezpečný a bezobslužný provoz.
  • Nenáročná instalace a údržba.

Náklady, účinnost a návratnost tepelných čerpadel

Přestože jsou investice do tepelného čerpadla zpočátku vyšší než v případě kondenzačního plynového kotle, za pár let se vám vrátí. Cena se odvíjí především od typu tepelného čerpadla. V průměru je návratnost vypočítaná zhruba na 10 let, v případě využití dotaci dokonce i 6 let.

Tepelné čerpadlo dosahuje účinnosti až 187 %, oproti tomu plynový kondenzační kotel jen 110 %. Navíc je provoz čerpadla mnohem úspornější. Při přechodu z plynu budete mít až o 40 % nižší provozní náklady. Touto cestou tak můžete ušetřit až dvě třetiny nákladů v porovnání s vytápění plynem.

Využijte dotace na tepelné čerpadlo

Počáteční náklady na pořízení tepelného čerpadla navíc můžete výrazně snížit využitím dotací. K dispozici jsou různé dotační programy, Nová zelená úsporám nebo tzv. Kotlíkové dotace, které pokryjí dokonce až 95 % nákladů.

Oba programy však mají své podmínky, které je nutné splnit. Vhodné je tak zvolit správný dotační program, s čímž mohou pomoci naši odborníci.

Zkombinujte čerpadlo s fotovoltaikou

Pokud chcete ještě více šetřit svou peněženku i přírodu, zkombinujte tepelné čerpadlo s fotovoltaikou. Tato kombinace je navíc aktuálně štědře dotovanávyužívat ji můžete celoročně. Během léta pokryjete spotřebu energie výrobou z fotovoltaiky a v zimě úsporněji topíte tepelným čerpadlem (dle slunečního záření a lokality).

Tip: Více o možnostech pořízení fotovoltaiky Viessmann se dozvíte na webu Úsporasluncem.cz

 

Bezpracné a bezpečné vytápění domácnosti s TČ

Tepelné čerpadlo vás k topení nepotřebuje. Díky mobilní nebo webové aplikaci navíc můžete teplotu v domácnosti regulovat i na dálku. Pryč jsou tedy doby, kdy jste doma seděli pod dekou a čekali až kotel váš dům nebo byt vytopí.

Odpadá vám také starost o bezpečnost. Majitele starších plynových kotlů čas od času potrápila nějaká ta porucha a nedostupnost náhradních dílů, které byly potřebné k opravě. Tepelná čerpadla jsou bezpečná. Nemusíte se tedy bát úniku plynu ani jeho exploze.

Snadná montáž i údržba

Aktuálně je poptávka po tepelných čerpadlech na českém trhu vysoká. Může se tak stát, že si na něj nějakou dobu počkáte. Nicméně, instalace je pak hotová v řádu dnů a výhodou je také to, že se čerpadlo dá připojit na vaši stávající otopnou soustavu.

Při instalaci plynového kotle je potřeba zřídit přípojku, rozvody plynu a také mít vyvložkovaný komín. To vše zvyšuje počáteční náklady, které se vám už nevrátí.

Co se týče údržby tepelného čerpadla, doporučuje se jednou za rok provést servisní prohlídku. Zajistíte tak delší životnost a bezproblémový provoz vašeho tepelného čerpadla.

Kdy zvolit tepelné čerpadlo místo plynového vytápění?

Tepelné čerpadlo se místo plynového kotle vyplatí pro naprostou většinu rodinných domů, díky nízkým provozním nákladům. Výhodou je i možnost chlazení, bez nutnosti dokupovat klimatizaci, nebo účinná spolupráce s FVE panely. Výjimkou jsou jen domy s extrémně vysokou tepelnou ztrátou, tj, staré, nezateplené domy. Ty je před instalací tepelného čerpadla vhodné zateplit, což však vstupní náklady zvýší. I na takovou rekonstrukci však lze dnes čerpat dotace.